Z jakých materiálů se vyrábí záclony?

Dekorace

Záclony jsou zkrášlující prvek všech druhů interiérů. Neobejde se bez nich moderna, klasika, ani vintage nebo voálové záclony. Víte, jaké materiály jsou nejčastěji používané? Které textilie zažívají velký návrat? 

Tradiční první místo

Asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce používaný materiál pro výrobu záclon je polyester. Pro jeho skvělé vlastnosti si jej oblíbili lidé po celém světě. Je barevně stálý a dobře se udržuje. Polyesterovou záclonu můžete klidně prát i ve vaší pračce, pokud tedy snížíte teplotu i počet otáček na minimum a záclonu zabalíte do pracího pytle.

Polyester samotný vzniká díky speciální trysce, která má za úkol protlačit roztavený granulát polyethylentereftalátu. Jedná se o speciální plasty, které jsou výborně odolné vůči světlu i mikroorganismům, a které velmi rychle schnou.

Návrat tradičního materiálu

Přejete si mít na garnýži materiál, který je velmi prodyšný, ale zároveň pevný? Lněné materiály se stále více vyskytují v hledáčku bytových designérů. Cení se jejich tradiční výroba za použití přírodního vlákna lnu, ale také snížení používání plastů v domácnosti. Len lze libovolně barvit, takže se jednotlivé záclony a závěsy skvěle vyjímají v celé řadě interiérů.

Jako v bavlnce

Přírodní materiál, který je jemný, savý a odolný – to je tradiční bavlna. Surovina, ze které se v dnešní době tvoří mnohé bytové textilie, se může vyjímat také na vašich oknech. Tvoří se z ní originální a působivé záclony i závěsy. Domov tak oblékne do hřejivého tepla, ale i do moderních odstínů nebo vzorů. Bavlna si ve světě záclon vysloužila to nejlepší jméno.

Křehký luxus

Pro ty, kdo milují skutečný luxus a nebojí se toho, že by záclony museli svěřit pro jejich čištění profesionální čistírně, se skvěle hodí hedvábí. Surové hedvábí se pak používá pro závěsy i záclony a podtrhuje jemnost a vysokou estetickou hodnotu tohoto materiálu. Když zafouká vítr, rozehraje se doslova symfonie krásných odlesků. Materiálů pro záclonu je celá řada. Stačí si jen vybrat.