Kolenní ortézy a další ochranné prvky pro ještě větší bezpečnost na motorce

Sport

více v článku...

Chrániče kolen, které označujeme také jako kolenní ortézy, využijí zejména jezdci, kteří se věnují náročnému sportu, jako je motokros nebo enduro. Oblíbené jsou ale také mezi jezdci amatéři. Jejich hlavním úkolem je ochrana kloubů a kostí: má dojít k omezení pohybu kloubů a zároveň k jeho odlehčení. Kvalitní ortézy by měly být lehké, s účinnou ventilací.

Ochrana hrudníku

Při jízdě na motorce (nebo třeba i na koni) jste obvykle méně chráněni, než když jedete ve voze. Proto se vyplatí myslet na možnost pádu – a ochrany celého těla. Proto je další velmi důležitou součástí výbavy milovníku motosportu také ochrana hrudníku. Takové chrániče mají jako hlavní úkol ochranu před nárazem či jeho zmírnění. Neměl by ale příliš omezovat v pohybu. Nosí se pod bundou, soutěžním dresem nebo mikinou.

Moto přilba

Základem při výběru bezpečnostních prvků – a povinných pro všechny motocyklisty – je přilba. Máte na výběr z celé spousty možností, takže může být poměrně složité, zvolit tu pravou. Ne vždy totiž platí, že dražší znamená lepší. Řídit se můžete jednak materiálem, ze kterého je přilba vyrobena, hmotností přilby či normami, podle kterých byla přilba vyrobena. Mezi nejznámější certifikáty patří evropská norma ECE, která patří mezi nejliberálnější. O něco náročnější je americká norma DOT. Nejpřísnější normou je japonská Snell.

Aktivní prvky bezpečnosti

Prvky, které mají ochránit člověka v případě, že se stane nehoda, nazýváme pasivními prvky. Sem patří například chránič hrudníku nebo přilba. Mezi aktivní prvky patří takové, které mají za úkol předejít nehodě. Do této skupiny patří například systém ABS, tlumič řízení, posilovač brzd a také bezvadný stav motorky. Chcete-li jezdit bezpečně, je zapotřebí dbát nejenom o dodatečné vybavení, ale také o stav vašeho stroje. Pokud předejdete nehodě, nemusíte pasivní prvky ochrany vůbec potřebovat.