Začínáme se stavbou nízkoenergetického bydlení

Dům, byt a zahrada

Máte koupený pozemek, ale ještě na něm nemáte postavenou svou vysněnou stavbu? Přemýšlíte nad tím, jaký dům si na pozemku postavíte? Nabízí se stavba dřevostavby nebo nízkoenergetického domu na klíč. Že vás zaujal spíše nízkoenergetický dům? V tom případě se jistě ptáte, jak musíte postupovat, pokud právě nízkoenergetický dům chcete postavit. V případě nízkoenergetického domu se lidé dopouští úplně stejné chyby jako v případě jiných domů, a sice nemají žádnou představu o tom, jak při stavbě postupovat. 

Popřemýšlejte o tvaru domu

Vůbec prvním krokem po sehnání vhodného pozemku na stavbu nízkoenergetického domu je promyšlení tvaru domu. Pamatujte na to, že čím více ploch, kudy se bude moct ztrácet teplo, dům bude mít, tím víc práce pak budete mít při zateplování příbytku. A s tím se samozřejmě spojuje i větší množství problémů. 

Při přemýšlení nad tvarem domu zvažte i rozpoložení všech místností a samozřejmě i to, kde budou okna. Ta by měla být ideálně směřována na jih, aby byl dům krásně prosvětlen. 

Z jakého materiálu se dům postaví?

Dalším krokem, který povede k výstavbě vysněného nízkoenergetického bydlení, je, z jakého materiálu bude dům postaven. V případě stavby nízkoenergetického domu je prakticky jedno, jaký materiál se na stavbu domu použije. To záleží na tom, co zákazník preferuje. Většinou se upřednostňují materiály, které výrazně zjednodušují stavbu i izolaci. 

Nezapomínejte na stínění

Nízkoenergetické domy jsou známé tím, že mají takřka nulovou spotřebu energie. V tomto případě je velice důležité vynasnažit se, aby teplo zůstalo uvnitř. Ale také je důležité vynasnažit se, aby v létě zůstalo teplo venku. Proto je nutné popřemýšlet nad stíněním, které zabrání v létě přehřívání. Většinou se v případě výběru stínění sází na design, ale přednější je funkčnost.