Úchytky skříněk a zásuvek nejsou banalita

Dekorace Dům, byt a zahrada

více v článku...

Při vybírání nábytku, především skříněk a zásuvek, budete s největší pravděpodobností stát před opomíjenou, ale důležitou designovou volbou – budete chtít zabudovat úchytky, úchytkové profily nebo bezúchytkový systém? A pokud se rozhodnete pro první možnost, který z nabízených druhů úchytek si vyberete?

Osvědčená klasika

Nejklasičtějšími úchytkami jsou kovová madla, která se zašroubují přes dvířka. Jsou jednoduchá, praktická a dá se na ně leccos pověsit. Výhodou je také nižší pořizovací cena, i když nábytek nijak zvlášť neozdobí. Pokud ale zařizujete domácnost v jednoduchém a klasickém designu, budou pro vás tím pravým.

Setkat se můžete i se zápustnými úchytkami, které jsou zabudované přímo ve dvířkách a zásuvkách, takže nikde netrčí ani nepřekáží. Jedná se o velmi praktické řešení, které dobře vypadá. V současné době se od nich ale opouští a nahrazují je úchytkové profily.

Ozdobné úchytky, které mají většinou kulatý tvar a uchycují se pouze na jeden šroubek, se nazývají knopky. Ty už bývají o něco variabilnější a designově zajímavější, samozřejmě ale seženete i zcela jednoduché barvy a provedení bez ozdob. Dají se poměrně dobře kombinovat s madly, pak ale volte stejnou úpravu. Hodí se především do dětského pokoje, který rozveselí.

Moderní řešení

Úchytkové profily si možná pamatujete z kuchyně své babičky, zažívají ale comeback a stávají se nedílnou součástí moderních interiérů. Instalují se přímo do dvířek, většinou do horní části, a kromě toho, že jsou velmi nenápadné a nenarušují design skříněk, usnadňují otevírání.

Speciálním řešením je bezúchytkový systém, který se nejčastěji uplatňuje v kuchyních. Fungují tak, že se skříňky a zásuvky samy otevřou po lehkém zatlačení do jakékoli jejich části, nemusíte tedy ani používat ruce. Pokud zrovna válíte těsto nebo myjete nádobí, tuto vychytávku jistě oceníte.