Na velikosti záleží. Aspoň u prostěradel

Dekorace

Lidé mají ve zvyku vybírat si prostěradla podle barvy. Design samozřejmě hraje svou roli. Měl by vás zaujmout na první pohled, ladit k povlečení nebo k místnosti. Jsou ale i důležitější kritéria, zejména velikost a materiál.

Je jedno, jestli nakupujete online nebo v kamenném obchodě. Vždy byste měli zkoumat vlastnosti prostěradla, pátrat, odkud pochází a z čeho je vlastně vyrobené.

Vyberte správnou velikost

Standardní prostěradlo na jednolůžko má velikost 90×200 cm, na dvojlůžko je pak šířka 180 cm. Jak ale jistě víte, někteří lidé mají postele atypických rozměrů. Vyskytují se varianty pro dlouhány s délkou 220 cm, ale seženete i širší prostěradla 120×200 cm, nebo dokonce prostěradla 160×200 cm. Bavlněné výrobky bez gumy je lepší kupovat ve větší velikosti, aby se daly ohnout pod matraci a nesvlékaly se.

Dbejte na materiál

Nejtypičtějším materiálem prostěradel je froté, jelikož má vysokou savost a příjemně hřeje. Před prvním použitím byste ho měli vyprat, aby se utáhla vlákna, z nichž je vyroben.

Nesmrtelnou klasiku představuje i bavlna. Rovněž dobře saje, hřeje a je prodyšná, takže ji užijete během celého roku. Bavlněná prostěradla se vyrábí jak s gumou, tak bez ní.

Další zajímavou možnost představuje jersey. Tato tkanina se vyrábí z 100% bavlny pomocí pletacího stroje. Na rubu má drobná očka, na líci svislé čárky. Zachovává si všechny pozitivní vlastnosti bavlny, a ještě navíc je o mnoho jemnější. Do jersey prostěradel se také nemusí přidávat umělé příměsi, protože se sama o sobě dokážou vypnout až o 25 %.

Sledujte výrobce

Ne všechna bavlněná povlečení vás oslní měkkostí a pevností. Velkou roli hraje výrobce. Je rozdíl mezi prostěradlem vyrobeným někde v Asii a poctivým českým produktem. Toužíte-li po práci šikovných českých ručiček nebo dovozu od ověřených dodavatelů, vsaďte třeba na značku XPOSE. Její výrobky prodává e-shop RodinneBaleni.cz. Nabízí jak klasické rozměry, tak atypická prostěradla 140×200 cm a jiná.