Na jakou dovolenou máte nárok?

Zprávy

Hurá už se blíží dovolená

Jako každý rok se těšíme na dovolenou a předem vše řádně plánujeme. Ale na kolik dní máme nárok? Každý to má asi trochu jinak, ale pokud budeme postupovat dle zákona tak délka dovolené za kalendářní rok činí podle § 213 nejméně čtyři týdny.

press news media

Je to však trochu složitější, zákoník práce upravuje tři druhy dovolené, na které má zaměstnanec právo, splní-li zákonem stanovené podmínky.

Nárok dovolené za odpracované dny

Pokud v kalendářním roce neodpracujete minimálně 60 dnů, můžete čerpat dovolenou jen za již odparcované dny. Za každých 21 odpracovaných dní máte nárok na 1/12 dovolené z kalendářního roku. Běžně však spíše čerpáme dovolenou za celý rok.

press news media

Další možností je takzvaná dodatková dovolená a ta se převážně týká zaměstnanců na rizikových pracovištích, nebo zdravotně škodlivých místech. Do takové to skupiny se především zahrnují pracovníci v zdravotnictví, horníci a další. tato zvláštní výměra dovolené činí 1 týden.

V mnoha zaměstnáních však většinou záleří na ochotě zaměstnavatele zda pro své zaměstnance přidá bonusem i nějaký ten den či týden navíc.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

InternetPressMedia.cz

Finlist.cz

40plus.cz