Co musíte vědět o dotačním programu Nová zelená úsporám

Zprávy

více v článku...

Podat žádost a počkat, až od státu přijde příspěvek na fotovoltaickou elektrárnu, tepelné čerpadlo nebo jiné úsporné opatření, které sníží energetickou náročnost rodinného domu. Podle mnoha lidí přesně takto funguje dotační program Nová zelená úsporám, který ulevuje rodinné kase už pár let. Jenže ve skutečnosti je to celé trochu jinak.

Dotace se vyplácí až zpětně

Předně stojí za zmínku to, že dotace nejsou vypláceny dopředu, respektive ještě před instalací daného úsporného opatření. Jednorázové finanční příspěvky se vyplácí zásadně až zpětně čili nejdříve je musíte zafinancovat ze svého. Teprve po instalaci fotovoltaiky nebo rekuperace se dotace dokončuje a schvaluje.

Ať už chcete zažádat o dotaci na zateplení nebo dotaci na výměnu oken, vždy musíte mít našetřený dostatečně velký obnos. A poté se teprve spustí honba za co nejvyšší schválenou dotací od státu.

Až padesát procent nákladů

Výše dotace má samozřejmě také své meze. Obecně platí, že získat lze až padesát procent způsobilých nákladů. Každá jednotlivá kategorie má ale své další limity. Například u solárních panelů platí, že nelze získat více jak 150 tisíc korun.

V posledních letech se však dotační program stal ještě více velkorysejší. Není to stejné jako jeho první verze, ta nepamatovala na takové množství opatření. Dnes je program rozšířen o podporu výměny zdroje tepla nebo se dokonce vztahuje i na rekreační objekty čili na chaty a chalupy.

Nejen na zateplení nebo výměnu oken

Nová zelená úsporám pamatuje nejen na zateplení a počítá nejen s výměnou oken. Přispěje i na stavbu nízkoenergetického domu, fotovoltaický systém na střechu nebo výměnu neekologického kotle za ekologický. Podporuje i stínící techniku (konkrétně pořízení rolet nebo žaluzií, což přispívá ke snížení tepelné zátěže místnosti) či k pořízení řízeného větrání s rekuperací.