Co dělat v případě, že nemáte na splátku úvěru

Zprávy

Při splácení některého finančního produktu, jakým je úvěr nebo hypotéka, může nastat jedna velice nepříjemná situace. Tou je momentální neschopnost splácet. 

K neschopnosti dostát svým závazkům může dojít z mnoha různých důvodů. Můžete například nečekaně přijít o zaměstnání nebo se změní vaše rodinná situace a najednou je všechno docela jinak. První zásadou je, na nic nečekat a hledat okamžité řešení. 

  • Jinak hrozí, že se dostanete do stále obtížnější situace, která může skončit i obsílkou, ve které bude exekuční příkaz

A to je skutečně vážné, protože proti exekučnímu příkazu nelze podat odvolání. Nabývá totiž hned po doručení právní moci. Od té chvíle se svým majetkem, na který je exekuce uvalena, nemáte právo disponovat. Není možné ho převést na jinou osobu a ani jinak s ním zacházet. Na vše je zapotřebí myslet dopředu a už při výběru finančního produktu se zaměřit na několik parametrů. A to v případě, že si vybíráte mezi bankovními i nebankovními produkty. 

Ve všech případech se zaměřte na údaj RPSN. Z něho zjistíte veškeré splátky a poplatky, které na vás po uzavření úvěrové smlouvy čekají. 

  1. Poskytovatele volte podle své aktuální situace

Rozdíly mezi bankovním a nebankovním sektorem jsou většinou v toleranci záznamů v registrech dlužníků. Nebankovní poskytovatelé vám mohou nabídnout i produkt, který je známý pod označení půjčka bez registru

  • Mnoho věřitelů přistoupí i na možnost odložení splátek
  • Vždy je ale lépe mít tento fakt zanesen už ve smlouvě, abyste měli jistotu, že jste z tohoto hlediska kryti. 
  • Dohadovat se až ve chvíli, kdy vám „poteče do bot“, je nejen nepříjemné, ale také to nemusí dopadnout podle vašeho očekávání. 

Jestliže vám nevyšla pouze jedna splátka a vy víte, že příští měsíc bude opět vše v pořádku, pak můžete využít některou z možností, kterou nabízejí rychlé půjčky. Například produkt, který je známý pod označením půjčka do výplaty

  1.