Tradiční a nesmrtelná košile

Trendy

Od spodního prádla až po reprezentativní kousek. Víte, která část mužského oblečení dosáhla takového to pokroku? Jsou to pánské košile. Jejich moderní vývoj můžeme sledovat někdy od patnáctého století, kdy byl tento kousek součástí spodního prádla. Její střih byl tehdy velmi jednoduchý a rovný, použité materiály byly lněné. Lněná látka je velmi příjemná na omak, v létě chladí, v zimě hřeje. Jediným negativem byla velmi silná mačkavost těchto košil, což ovšem tolik nevadilo, neboť se nosily jen jako spodní vrstva.

Pánské košile
Pánské košile

Košile, nestárnoucí pánské oblečení

V 16. století se ke krku a na konci rukávů přidává ozdobná šňůrka a dominantním materiálem je batist. O století později se košile začínají stávat více viditelnými. Především límeček u krku a manžety rukávu. Jejich míra bělosti poukazovala na společenské postavení nositele. Pokud byly sněhobílé a neposkvrněné jednalo se většinou o bohaté a společensky prestiží občany.

Novinky u košil

Jasnou inovací pak byly odpínací manžety a límečky, které stačilo už jen vyměnit, bez nutností zdlouhavého praní celé košile. K čím většímu zviditelňování docházelo, tím větší variabilitu co do střihu a barev košile získávala. Začínají se objevovat modré a proužkové košile. Tvar je projmutý tak, aby těsněji obepínal tělo. Zásadní změna nastala po první světové válce, kdy se začala na její výrobu používat bavlna. Podstatně se rozšiřuje barevná škála a dnes již najedete košile ve všech myslitelných barvách a vzorech. Od klasických až po originální a jedinečné. Dalším skvělým bonusem je také to, že si můžete vybrat jak pánské košile s dlouhým rukávem, tak i pánské košile s krátkým rukávem, což bylo dříve nemyslitelné.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

i-Články.cz

Svět-Ženy.cz

MetSo.cz