Povídání o inklusi, imunitě a chřipce

Zdraví

Naši republiku „kosí“ chřipková epidemie a lidé se proti ní snaží všemožně bránit. Silným triem je bezesporu Wobenzym, cibule a zázvor, každý jedinec má ale své osvědčené metody, které na něj fungují. Učitelé si konečně mohou vyzkoušet, jaké je to vyučovat poloviční počet dětí, za což už dlouho neúspěšně bojují. Možná je ale napadne, zda tolik diskutované inklusní nařízení časem nepřikáže zaintegrování nemocných dětí s horečkou mezi ty doposud zdravé, nějaká ta filosofická pozitiva by se totiž určitě také našla.

střeva

Ale zpátky „na zem“. Samozřejmě, nic proti inklusi jako takové. Inklusivní nařízení Ministerstva školství se týká rušení praktických a speciálních škol, které zde dlouhá léta úspěšně fungovaly, a celý systém byl pracně budován. Proč najednou radikálně rušit něco tak propracovaného?

Každý jsme trochu jiný, máme jiné zdraví, genetický základ, výchovu, psychiku, a integrace „jiných dětí“, ať už tělesně nebo duševně, mezi zdravé, by probíhat rozhodně měla. Člověk je společenský tvor, odjakživa žijící v tlupách, a proto „odstrčení“ některých jedinců má neblahé následky a není vhodné. Jde ale o způsob, a také o to, že některé věci nelze zkrátka plošně paušalizovat.

Je to podobné, jako když zemi zasáhne epidemie chřipky. Plošná doporučení nefungují na všechny. Lenocha více odpočinku a méně stresu před nemocí asi neochrání, stejně jako sportovce více pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu. Ano, na většinu z nás zafunguje med, citrón, zázvorový čaj, Wobenzym se svými prospěšnými enzymy na zvýšení imunity a cibulový sirup, ale vždy mnoho lidí onemocní, ať už mají imunitu jakoukoliv. Samozřejmě, zkrátit lze dobu rekonvalescence, a to i díky enzymové terapii.

Člověk si většinu říká, co udělal špatně, že se nevyhnul viróze. Je možné, že vůbec nic. Někdy by pomohlo více pohybu, vitamíny, méně stresu, odpočívat, pobývat na čerstvém vzduchu… ale situaci nelze zobecnit na všechny. Když se vrátíme k již zmíněné inklusi, představte si rozdíl mezi vesnickou malotřídkou někde v Krkonoších, a třídou v Praze. Je asi každému jasné, která třída dostane s největší pravděpodobností kárné body na nedostatečnou inklusní politiku. Proti některým opatřením nezbývá, než se pořádně „obrnit“.