Let balonem a jeho historie

Sport

Lidé odjakživa toužili se vznést do oblak. Bratři Montgolfiérové byli v 18. století prodejci papíru, kteří prováděli několik marných pokusů s papírem napuštěným vzduchem. Díky jednomu pokusu se stali slavnými. Všimli si, že vzácné plyny, ale i horký vzduch jsou lehčí než studený a 5. června 1783 vypustili do vzduchu svůj první balon, který měl průměr 12 m, vyšplhal se do výšky 2000 m a zvládl uletět za 10 minut 2 km. Prozatím bez posádky.

Let balonem to je zážitek
Let balonem to je zážitek

Další let balonem museli bratři předvést před králem Ludvíkem XVI. První posádka byla beran, kachna a kohout. Zvířata se vrátila na zem živá a zdravá a bratři Montgolfiérové byli povýšeni do stavu šlechtického.

První let balonem s lidskou posádkou

První let balonem, který absolvovala lidská posádka, se uskutečnil 21. listopadu 1783, kdy se na jeho palubě proletěl ředitel královského muzea Jean Pilatre de Rozier a markýz François d’Arlandes. Za 25 minut jejich balon uletěl 9 km a oba cestující neutrpěli žádnou újmu na zdraví.

První let balonem v Čechách byl proveden Tadeášem Hankou 18.března 1784 a první let s pilotem uskutečnil Josef Vydra 11. srpna 1877. První horkovzdušný balon vyrobený u nás vzlétl v roce 1983 na počest dvoustého výročí vzletu prvního balonu. 19 července 1821 předvedl angličan Green v Londýně let balonem se svítiplynem. Tento typ balonu se nazývá greeniera.

Let balonem a jeho historie

Let balonem má i své rekordy. Roku 1956 američané Lewis a Ross vystoupali do výšky 23 100 metrů. Brian Jones a Bertrand Piccard jako první obletěli v balonu svět. Bez mezipřistání to zvládli za 19 dní a překonali 42 810 km. Při svém přeletu využívali vzdušné proudy. Informovaly je o nich sítě meteorologických družic.
První obětí letu s balonem se stali Pilatre de Rozier a Pierre Romain, kteří využili pro let balonem vodík. Ten se při zahřívání vzňal a let balonem byl pro piloty tragicky ukončen při pádu z výšky 400 m.

Comments are closed.